Artykuł sponsorowany

Jak naprawić kapiący kran?

Jak naprawić kapiący kran?

Kapiący kran to problem, z którym prędzej czy później spotyka się każdy właściciel mieszkania czy domu. Nie tylko przyczynia się do marnowania wody, ale także może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń instalacji wodnej. Warto więc wiedzieć, jak samodzielnie poradzić sobie z tym problemem i uniknąć kosztów związanych z wezwaniem fachowca. W niniejszym artykule przedstawimy krok po kroku, jak naprawić kapiący kran.

Co może powodować kapanie z kranu i jak się z tym uporać?

Zanim przystąpimy do naprawy, warto zrozumieć, co jest przyczyną kapania. Najczęściej wynika to ze zużycia uszczelek lub innych elementów szczelnych wewnątrz baterii. Woda przedostaje się przez te nieszczelności i powoduje niekontrolowany wyciek. Inną możliwą przyczyną może być zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji, które sprawia, że zawory nie są w stanie jej odpowiednio zatrzymać.

Pierwszym krokiem naprawy jest wyłączenie dopływu wody do kranu. Znajdź główny zawór wodny w swoim mieszkaniu lub domu i zakręć go, aby odciąć przepływ. Następnie otwórz kran, który chcesz naprawić, aby upewnić się, że woda została całkowicie odcięta. Teraz możemy przystąpić do rozbierania kranu. W zależności od modelu baterii, będziemy musieli zdjąć pokrywę, dźwignię oraz nakrętkę blokującą. Warto przy tym zachować ostrożność i nie uszkodzić powierzchni kranu. W przypadku trudności warto poszukać instrukcji obsługi baterii lub skonsultować się z hydraulikiem w Gliwicach.

Po rozebraniu kranu, zwróć uwagę na stan uszczelek i innych elementów szczelnych. Jeśli są zużyte, wymień je na nowe. W przypadku niektórych modeli baterii może być konieczne wymienienie całego wkładu ceramicznego. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić wszystkie elementy kranu przed ponownym montażem. Jeśli zaś przyczyną problemu jest zbyt wysokie ciśnienie wody, możemy spróbować je obniżyć. W tym celu należy skontaktować się z dostawcą wody lub samodzielnie zmniejszyć ciśnienie za pomocą zaworu redukcyjnego, jeśli taki jest zamontowany w instalacji.

Po wymianie uszczelek i ewentualnym obniżeniu ciśnienia wody, przystąp do ponownego montażu kranu. Upewnij się, że wszystkie elementy są dokładnie umieszczone na swoich miejscach i nie ma żadnych nieszczelności. Sprawdź, czy poszczególne komponenty są dobrze dokręcone. Poluzowania mogą powodować dalsze kapanie wody. Po złożeniu kranu, włącz dopływ wody i sprawdź, czy problem został rozwiązany. 

W przypadku trudności lub braku efektów naprawy, warto skonsultować się z fachowcem lub rozważyć wymianę całej baterii. Niestety zdarza się, że niektóre modele są nienaprawialne, gdyż nie da się ich rozkręcić na części. Wówczas niezbędny okaże się zakup nowego egzemplarza. Warto jednak pamiętać, że regularna konserwacja i dbanie o stan instalacji wodnej może zapobiec wielu problemom i przedłużyć żywotność kranów oraz innych elementów systemu. Monitoruj na bieżąco stan uszczelek i pozostałych komponentów, aby uniknąć problemów w przyszłości.