Artykuł sponsorowany

Z jakich materiałów wykonuje się podobrazia malarskie?

Z jakich materiałów wykonuje się podobrazia malarskie?

Podobrazie to nieodłączny element każdego dzieła malarskiego, który pełni rolę podstawy dla namalowanej na nim kompozycji. Wybór odpowiedniego podobrazia ma kluczowe znaczenie dla trwałości i jakości obrazu, dlatego warto przyjrzeć się, z jakich materiałów są one wykonane. W artykule przedstawimy trzy najpopularniejsze rodzaje podobrazi, ich zalety oraz zastosowanie.

Z czego robi się podobrazia malarskie? Najpopularniejsze materiały

Lniane podobrazia cieszą się dużym uznaniem wśród artystów, szczególnie tych profesjonalnych. Są one wykonane z tkaniny lnianej, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na rozciąganie. Dzięki temu obrazy na takiej podstawie są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto len ma doskonałe właściwości chłonne, co sprawia, że farba dobrze się na nim rozprowadza i przylega do powierzchni. Lniane podobrazia są również odporne na działanie wilgoci oraz zmiany temperatury, co przekłada się na długowieczność dzieła.

Bawełniane podobrazia to kolejny popularny rodzaj podstawy dla obrazów. Tkanina bawełniana jest tańsza od lnianej, co sprawia, że tego typu podobrazia są bardziej przystępne cenowo. Dlatego też często są wybierane przez początkujących artystów oraz amatorów. Bawełna ma również dobre właściwości chłonne, choć nieco gorsze niż len. Warto jednak pamiętać, że podobrazia bawełniane malarskie mogą być mniej trwałe i podatne na odkształcenia w wyniku naciągania tkaniny. Mimo to, są one dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z malarstwem.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają podobrazia wykonane z włókien syntetycznych, takich jak poliester czy polipropylen. Są one lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Włókna syntetyczne mają również doskonałe właściwości chłonne i pozwalają na równomierne rozprowadzenie farby na powierzchni. Dodatkowo podobrazia z włókien syntetycznych są odporne na działanie wilgoci oraz pleśni, co przekłada się na długowieczność obrazu. Warto zwrócić uwagę na tę alternatywę, zwłaszcza jeśli szukamy nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie malarstwa.